Pascha

PASCHA / Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
(Mt. 28, 1-15, pocz. 115 – 116, Mk. 16, 1-11 pocz. 70 – 71, Łk. 24, 1-12, pocz. 112, J. 20, 1-18, pocz. 63-64 )

Nadeszła sobota. Uczniowie Jezusa Chrystusa płakali i lamentowali bez przerwy o śmierci swego Pana. Odszedł od nich Nauczyciel. Oni wiedzieli Jego cierpienia na Krzyżu, widzieli, jak Jego ciało niesione było do mogiły / pieczary. Chociaż mówił o tym niejednokrotnie Jezus Chrystus, że zmartwychwstanie, uczniowie załamali się duchem. Płakali uczniowie o Chrystusie i modlili się całą noc.

W tą noc, noc sobotnią zdarzył się wielki cud. Straszne trzęsienie ziemi zakołysało ziemią. Z niebios zszedł Anioł Pański, świecący jak słońce. On odrzucił kamień od grobu. W strachu żołnierze, siedzący przy wejściu do grobu, zobaczyli Jezusa Chrystusa, pałającego ogromną światłością – zmartwychwstał z martwych. Żołnierze, opanowani strachem, szybko pobiegli do arcykapłanów judejskich i rozpowiedzieli o wszystkim.

Zaczęło świtać. Sobota minęła. Przyszedł pierwszy dzień tygodnia. Maria Magdalena, a z nią bogobojne kobiety śpieszyły się do grobu Pańskiego. One nie wiedziały, że zmartwychwstał Chrystus, i chciały dobrowonnym olejkiem namaścić ciało Jezusa. Szły one drogą i rozmawiały: „Kto pomoże nam odsunąć kamień od wejścia?”. I nagle zobaczyły: kamień odwalony, a na nim siedzi Anioł w białośnieżnym odzieniu. Anioł powiedział: „ Dlaczego szukacie żywego między martwymi, zwiastujcie wszystkim: Zmartwychwstał Chrystus z martwych”. Zdziwiły się bardzo kobiety i nie uwierzyły. Kiedy, że Maryja, powróciła się do miejsca pochówku, nagle zobaczyła Samego Pana Jezusa Chrystusa i usłyszała Jego łaskawy głos, rzuciła się na nogi Jego i pośpieszyła się uczniom objawić radosną nowinę : „Chrystus Zmartwychwstał”.

Chrystus objawił się jeszcze dwóm uczniom, Łukaszowi i Kleopasowi, kiedy oni szli z Jerozolimy do Emmaus. Niejednokrotnie objawiał się i pozostałym uczniom Swoim. Uczniowie najpierw nie wierzyli, że przed nimi stoi Sam Jezus Chrystus, wtedy to Jezus Chrystus poprosił o jedzenie i zjadł je. Był też jeden uczeń, imieniem Tomasz, któremu Jezus Chrystus pozwolił włożyć palce w Swoje rany, aby on mógł umocnić swą wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa. Radości uczniów nie było końca. Oni całowali (z radości) przyjaciel przyjaciela, płakali radosnymi łzami. Wtedy przypomnieli sobie słowa Pana: „ Smutek wasz obróci się na radość”.

Dlatego też samo światłe i radosne święto u nas, Chrześcijan, - Światłe Chrystusowe Zmartwychwstanie (Pascha Chrystusowa).

Синоксарь во Святую и Великую неделю Пасхи (Kazanie na Wielkanoc / Paschę)

Слово Иоанна Златоустаго Святую и Великую неделю Пасхи (Słowo Jana Złotoustego na Paschę)


Read more →